پروتکل های ارتباطی زیروکلاینت

پروتکل های ارتباطی زیروکلاینت

اول از همه باید بدانیم پروتکل ارتباطی چیست؟ معنی لغوی پروتکل به زبان ساده قوانین و دستورالعمل هایی است که براییک هدف خاص انجام می پذرید. حال در اینجا پروتکل ارتباطی قوانین و دستورالعمل ها و فشرده سازی هایی است که زیر نظر آن انتقال از سرور به کاربر صورت می گیرد.

شرکت هایی مثل مایکروسافت، سیتریکس و وی ام ور برای زیرساخت های مجازی سازی دسکتاپ هایشان پروتکل هایی را در نظر گرفته اند که باعث برتری و تفاوت هر کدام نسبت به دیگری می شود. حال زیروکلاینت ها با اتفاده از این پروتکل های ارتباطی به زیر ساخت های مجازی وصل شده و به کاربران خدمات می دهند.

1234.jpg

انواع پروتکل های ارتباطی در زیروکلاینت ها

- پروتکل RDP

پایه و اساس همه ی پروتکل های ارتباطی تصویر پروتکل RDP می باشد که متعلق به شرکت مایکروسافت است. از این پروتکل برای وصل شدن به سایر کامپیوترها از راه دور استفاده می کنند. این پروتکل دارای یک نرم افزار به نام Remote Desktop Connection می باشد که در ویندوز نصب می شود.زیروکلاینت ها از این پروتکل برای ارتباط با سرور استفاده می کنند.

- پروتکل ICA/HDX

یکی از قدرت مند ترین پروتکل ها متعلق به شرکت سیتریکس است که در حوزه ی خود واقعا نظیر ندارد. کلمه ی ICA به اولین پروتکل سیتریکس اشاره دارد و کلمه ی HDX به نمونه ی جدید پروتکل سیتریکس اشاره می کند. این پروتکل توانایی انجام کارها و پردازش های گرافیکی در سمت سرور را دارد یعنی کاربر می تواند از کارت گرافیکی که در سرور قرار دارد استفاده کند.

این شرکت از پروتکل HDX در یکی از محصولات مجازی ساز دسکتاپ خود به نام Citrix Virtual App & Desktop که قبلا با نام Xen App & Desktop شناخته می شد استفاده کرده است.

 - پروتکل PCOIP و Blast

اولین پروتکلی که کمپانی وی ام ور (wmware) تولید کرد پروتکل PCOIP بود و امروزه یک پروتکل دیگر به نام Blast نیز به محصولات شرکت وی ام ور اضافه شده است. این کمپانی از پروتکل های خود در محصول مجازی ساز دسکتاپش به نام Horizon View استفاده می کند. بعضی از زیروکلاینت هایی که از پروتکل های این شرکت استفاده می کنند باید پردازنده های Teradici داشته باشند که در مقایسه با پردازنده های ARM که در همه ی زیروکلاینت ها به کار رفته است از سرعت و کیفیت بالاتری برخوردار هستند. با توجه به این مسئله قیمت زیروکلاینت هایی که دارای پردازنده ی Teradici هستند نسبت به سایر زیروکلاینت ها بیشتر است.

نصب و راه اندازی زیروکلاینت

نصب و راه اندازی زیروکلاینت ها در دو مرحله ی راه اندازی سخت افزاری و راه اندازی نرم افزاری انجام می شود. در راه اندازی سخت افزاری اتصالات دستگاه را متصل می کنند مانند وصل کردن کابل ها، موس و کیبورد، پرینتر، اسکنر و سایر دستگاه های جانبی. برای راه اندازی نرم افزاری مواردی را باید مشخص کنند مانند رزولوشن مناسب برای صفحه نمایش، آدرس سرور برای اتصال، تنظیمات شبکه، قسمتی برای تایید هویت برای ورود به سیستن عامل و ...

بهترین زیروکلاینت

در این مورد نمی توان نظر خاصی داد چون کاربرد هر زیروکلاینت با دیگری متفاوت است. یعنی هر فردی با توجه به نیاز خود که شامل نوع کاربری، تعداد کاربران و بودجه می شود اقدام به خرید یک زیروکلاینت می کند.

زیروکلاینت ایرانی

سخت افزار همه ی زیروکلاینت ها از خارج از کشور وارد می شوند و هیچکدام در ایران تولید نمی شوند. بعضی از شرکت های داخلی از سخت افزارهای آماده استفاده می کنند و سپس برای دستگاه ها فریم ور های اختصاصی تولید می کنند که بسیار تحسین برانگیز است. امروزه زیروکلاینت ها جایگزین سیستم های کاری قدیمی شده اند و پیشرفت زیادی در این چند سال اخیر داشته اند.

tel logo با ما تماس بگیرید : 4070 4422