مقالات عمومی

 

سخت افزارهایی مثل تین کلاینت و زیرو کلاینت چه تأثیراتی دارد؟

qwe2.jpg

اختراع کامپیوتر تحولات زیادی برای زندگی بشر به وجود آورده است که در چند دهه اخیر تأثیرات زیادی بر کسب و کار ها و سایر فعالیت های روزمره ما گذاشته است. پی سی ها و کامپیوتر های اولیه دارای ابعاد و تجهیزات بیشتری بودند و غیر قابل حمل بودند. رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی و توسعه سخت افزارهای کامپیوتری، ابعاد کامپیوتر ها کوچکتر شد و قابل حمل تر شد و تجهیزات مربوط به کامپیوتر با توجه به توسعه دستگاه و اختراع لپ تاپ ها کمتر شد. امروزه در راستای پیشرفت روزافزون بشر کامپیوترها و پی سی هایی تولید می شود که به صورت جیبی و یا تین کلاینت و زیرو کلاینت در آمده اند.

تین کلاینت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تین کلاینت به مینی پی سی هایی گفته می شود که به عنوان رایانه کوچک از آن یاد می شود. تین کلاینت ها همه آن چیز هایی که یک رایانه باید داشته باشد را داراست. از جمله (CPU, storage, RAM و ...). سیستم  تین کلاینت وابسته به سایر کامپیوتر هاست و به صورت شبکه ای با سایر کامپیوترها  در ارتباط است. در استفاده روزمره از کامپیوتر های گاهی مجبور می شویم سیستم قابل حملی را که تمامی اطلاعات و فرایند های کامپیوتر خودمان در آن قرار دارد به کامپیوتر محل کار یا محل مورد نظر خود مرتبط کنیم، بنابراین استفاده از تین کلاینت برای ما ضروری می شود. تین کلاینت ها توان مصرفی بسیار کمی دارند بنابراین برای سازمان هایی که از تعداد زیادی کامپیوتر استفاده می کنند فواید زیادی دارد.

مزایای استفاده از تین کلاینت

 • ابعاد کوچک و اشغال فضای کمتر
 • استفاده کمتر از انرژی
 • مناسب برای محیط های صنعتی و گرم
 • تولید حرارت کمتر
 • بالا بودن امنیت برای دستگاه
 • سهولت ارتقا برای اضافه کردن ترمینال های جدید به شبکه
 • ایجاد امکانات مناسب
 • کاربری آسان و کنترل مبادی ورودی و خروجی اطلاعات برای سازمان ها

زیرو کلاینت ها چیست و برای چه کارهایی مناسب است؟

سیستم زیرو کلاینت درگاهی است برای اتصال به یک سیستم رایانه مرکزی و کاربران به وسیله درگاه زیرو کلاینت به رایانه مرکزی اتصال می یابند و منابعی که احتیاج دارند از قبیل RAM و CPU را از سیستم کامپیوتر مرکزی دریافت می کنند.        

حتما از خود پرسیده اید که چرا از کلمه زیرو برای نام گذاری زیرو کلاینت استفاده کرده اند. استفاده از کلمه زیرو به این دلیل است که دستگاه زیرو کلاینت هیچ سرویسی به کاربر بدون وجود سرویس دهنده اصلی نمی دهد. تفاوت اصلی تین کلاینت و زیرو کلاینت در این است که تین کلاینت به تنهایی و بدون شبکه می تواند به کاربر خود خدمات بدهد اما زیرو کلاینت حتما باید به یک سیستم رایانه مرکزی وصل باشند تا بتوانند به کاربر خوئد خدمات بدهد.

انواع زیرو کلاینت ها و تفاوت های آن ها:

 • زیرو کلاینت RDP: این مدل زیرو کلاینت از اتصال از راه دور به نام RDP استفاده می کنند تا به سیستم رایانه مرکزی متصل شود.
 • زیرو کلاینت VDI: این نوع دستگاه برنامه های مخصوص هر کاربر را به او ارائه می دهد و به این دلیل به سرور مجازی نیاز دارند.
 • زیرو کلاینت DDP: به این صورت است که می توان به یک کاربر یا کاربران یک سیستم عامل اختصاص داد که سخت افزارهای کمی نیاز داشته باشد. همچنین میزان مصرف پهنای باند کمتری دارد.
 • زیرو کلاینت رسیوری: کارکرد این نوع زیرو کلاینت به این گونه است که بر روی یک رایانه مرکزی یک نرم افزاری که تعدادی برنامه را در اختیار هر کاربر می گذارد نصب می شود.

نکات و مراحلی که برای تهیه زیرو کلاینت باید به آن ها توجه کنید:

1- اول از هر چیز باید زیرساخت متناسب بر اساس نیاز های سازمان یا مجموعه ایجاد شود.

2- در مرحله بعدی باید با توجه به زیرساخت اقدام به عملکرد مجازی سازی دسکتاپ شود.

3- انتخاب بهترین و مناسب ترین زیرو کلاینت براساس نیازمان.

tel logo با ما تماس بگیرید : 4070 4422