مقالات عمومی

 

کلاینت چیست و از انواع آن چه میدانید؟

rty1.jpg

کلاینت چیست ؟

این کلمه از نظر لغوی به معنای مشتری یعنی شخصی که تقاضای خدماتی را از فروشنده دارد اطلاق می گردد .اصطلاحا Client به یک کامپیوتر که درخواست از سرور دارد گفته می شود و در یک لحظه، سرور قادر به ارائه ی سرویس به چندین کلاینت می باشد.

انواع کلاینت :

1- Fat Client

2- Thin Client

3- Hybrid Client یا کلاینت ترکیبی

فت کلاینت

برخلاف تین کلاینت، مستقل از سرور مرکزی بوده و می توان حتی در صورت قطعی سرور با آن به فعالیت پرداخت و علاوه براینکه دارای سرعت بالایی است، به وسیله ی آن می توان بدون استفاده ازاینترنت به بانک های داده متصل شد.

تین کلاینت

یک نوع کامپیوتراست که کوچکترازکامپیوترهای قدیمی بوده اما از کارایی و امکانات بیشتری برخوردار است و در انواع مدل های متنوع به بازرا عرضه شده است.

مراحل نصب و راه اندازی تین کلاینت:

اغلب شرکت های فروش تین کلاینت و زیروکلاینت، نصب و راه اندازی تین کلاینت را نیز به عهده دارند اما دانستن نحوه ی نصب این دستگاه، خالی از لطف نیست کما اینکه نیاز به تخصص وعلم خاصی ندارد. در ادامه شما را با نحوه ی نصب تین کلاینت آشنا می نماییم تا بتوانید در صورت لزوم به آسانی از پس راه اندازی آن برآیید. پس با ما همراه باشید.

rty2.jpg

به طور کلی نصب تین کلاینت شامل مراحل زیر می باشد:

1-اتصال لوازم جانبی ونصب ویندوز

اولین کاری که پس از خرید تین کلاینت موردنظرتان باید انجام دهید این است که موس و کیبورد و سایر لوازم جانبی که برای استفاده ازدستگاه ضروری است را به آن متصل نمایید و بعد ازاینکه تین کلاینت را به برق وصل نمودید آن را روشن نمایید.

تین کلاینت به دلیل ابعاد کوچکی که دارد بنا به انتخاب شما می تواند در پشت مانیتوریا کنارآن و یا زیرمیزهم نصب گردد.

این دستگاه نیز مانند کامپیوتر از بیشترسیستم عامل ها مثل ویندوز پشتیبانی می کند و در موارد امنیتی نیز نوع خاصی از آن طراحی شده که از سیستم عامل های اختصاصی پشتیبانی می کند.

مراحل نصب ویندوز روی تین کلاینت مشابه کامپیوتر بوده ومی توانید سایر برنامه هایی که به آن نیاز دارید را هم پس از انجام این مرحله روی آن نصب نمایید.

2-اتصال تین کلاینت به سرور

به طور کلی یک تین کلاینت هم می تواند به طورمستقل و هم مانند زیروکلاینت در حالی که به سرورمتصل است کار کند که برای این امر، نیاز است نرم افزار دستگاه که یا با دانلود و یا با تهیه ی آن از شرکت های پشتیبانی می توانید به آن دسترسی داشته باشید را روی سرور نصب نمایید.عمل اتصال تین کلاینت به سروربا پروتکل های مختلفی انجام پذیر است که شامل موارد زیر است:

-نصب تین کلاینت با پروتکل RDP

یکی از ابتدایی ترین پروتکل های شبکه پروتکل RDP می باشد که بیشتر دستگاه های تین کلاینت از آن پشتیبانی می کنند .

-نصب تین کلاینت با پروتکل PcoIP

این روش نصب  در مقایسه با RDP دارای کمی پیچیدگی بوده وتنها انواع خاصی ازدستگاه های تین کلاینت مانند مدل hp وdell ازآن پشتیبانی می کند.

-نصب تین کلاینت با پروتکل Citrix

برای اجرای این پروتکل، به چند پیش نیاز و 4 ماشین مجازی احتیاج دارید: domain control ، delivery controlکه توسط آن متوجه می شوید که کدام کاربر به کدام دسکتاپ متصل می باشد و سومین ماشین مجازی لایسنس سرورمی باشد که تعیین تعداد کاربران به عهده آن بوده و ماشین مجازی چهارم، delivery agent است که تصویر آن به عنوان ویندوز به کاربر نمایش داده می شود. بهتراست مطلب تین کلاینت دیجی کالا را هم مطالعه نمایید.

Hybrid Client

این مدل تلفیقی از دو مدل Fat و Thin بوده یعنی مانند فت کلاینت، پردازش ها مدیریت می شود و مانند تین کلاینت، برای اینکه داده ها ذخیره گردد باید به سرور متصل باشد.

tel logo با ما تماس بگیرید : 4070 4422