مقالات عمومی

 

زیرو کلاینت بهتر است یا تین کلاینت ؟

زیرو کلاینت بهتر است یا تین کلاینت ؟

1234.jpg

یکی از تکنولوژی های جدید عرضه شده به بازار مربوط به تین کلاینت و زیرو کلاینت می باشد. یک سوالی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند این است که تفاوت بین زیرو کلاینت و تین کلاینت در چیست؟  یا اصلا این تکنولوژی به چه درد ما می خورد؟ در ادامه این مطلب دلیل نیاز به این تکنولوژی و همین طور تفاوت های میان زیرو کلاینت و تین کلاینت را برای شما شرح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

از وقتی که استفاده از کامپیوتر های شخصی در شبکه های بزرگ و کوچک به دلایل منطقی جزو احتیاجات اصلی شد، فکر تولید و ساخت تین کلاینت تین آوا و زیرو کلاینت ها نیز شکل گرفت که از لحاظ اقتصادی خیلی بهتر است کامپیوتر ها بود.

عملکرد این دستگاه به این صورت می باشد که نرم افزار ها و بانک های اطلاعاتی روی سرور ها گذاشته می شود و کلاینت ها منابع مورد نیاز خود را از روی سرور دریافت می کنند.

به دو دلیل اصلی، ایده ی فناوری جدید یعنی کلاینت ها برای جایگزین پی سی ها در شبکه ها وجود دارد. این دو دلیل عبارتند از:

اولین دلیل این است که همه امکانات موجود در پی سی ها بالا استفاده بود و به همه ی آنها نیاز نبود زیرا که اغلب دیتا بیس ها روی سرور ها پیش بینی شده بود و کاربر بایستی از طریق سرور درون شبکه LAN  یا WANکار خود را انجام می داد.

یکی دیگر از دلالیل اصلی جایگزینی کلاینت ها به جای پی سی ها بحث امنیت شبکه می باشد زیرا که پی سی ها شامل مشخصاتی بودند که امنیت شبکه را به شدت به خطر می انداخت. چونکه کاربر این امکان را داشت که با دسترسی به اطلاعات سرور، آنها را به شکل غیر مجاز به سرقت ببرد و یا با حمله به سرور ها به وسیله پی سی ها از طریق ویرس های رایانه ای، اختلات جدی ای را درون شبکه ایجاد کند.

به خاطر وجود این دو دلیل مهم تین کلاینت ها بهترین و اولین جایگزین مناسب برای پی سی ها به حساب می آیند.

البته ناگفته نماند که یکی از دلایل این جاگزینی می تواند وجود ویژگی های منحصر به فرد تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها را باشد. یکی از این ویژگی ها این است که این دستگاه بسیار کوچک و باریک می باشد و اندازه ی آن خیلی کوچک تر از کیس های کامپیوتری می باشد که همین ویژگی باعث می شود که فضای کمتری را اشغال کند. همین طور از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد.

با گذشت زمان رفته رفته این کلاینت ها در جامعه  انفورماتیک به دلیل تولید زیاد آنها دچار افول شد. دلالیل افول آنها در آن زمان عبارتند از:

شرکت های تولید کننده تین کلاینت رفته رفتته محصولات خود را با هارد دیسک و پورت های گوناگون و در آخر مانند پی سی ها به شکل فول پورت عرضه می کردند. که همین موضوع موجب شد که تین کلاینت ها و زیرو کلاینت تین آوا ها از حالت و ماهیت اولیه خود خارج شوند و مانند یک پی سی کوچک شوند. این در زمانی اتفاق افتتاد که حتی حتی مینی پی سی هم وجود نداشت و سیستم عامل و قطعات تشکیل دهنده ی آنها شبیه مینی پی سی ها و ایکس پی سی ها و حتی مانند سایر پی سی ها نبود.

دومین دلیل این بود که سیستم عامل و قطعات در تین کلاینت ها یا زیروکلاینت ها و تامین آنها تنها به وسیله شرکت های تولید کننده و نه به وسیله بازار های بین الملی در سراسر جهان اتفاق می افتاد. همچنین نگهداری، پشتیبانی و خدمات پس از فروش این دیوایس ها را به موضوعی گران تر و پیچیده تر از پی سی ها تبدلیل کرد.

tel logo با ما تماس بگیرید : 4070 4422